Pomysleli ste niekedy na funebrácky zoznam ?

Autor: Eva Krajmerová | 6.12.2011 o 9:45 | (upravené 6.12.2011 o 10:01) Karma článku: 5,54 | Prečítané:  597x

Nedávno som videla zaujímavý film s J. Nicolsonom a M. Freemanom. Obaja protagonisti si v posledných mesiacoch svojich životov realizovali - ako oni recesisticky hovorili, vlastné funebrácke zoznamy. Hoci som pred niekoľkými mesiacmi mala „namále" i ja, napadlo ma, že človek by si mal svoje predstavy plniť radšej v rozkvitnutom období svojho života. Verte mi, nič lepšie  po nás na tomto svete nezostane, ako jedinečné spomienky.

Chytila ma nostalgia a možno troška aj výčitky, že som to mala spraviť  už dávno. Pokiaľ som bola ešte v dynamickom pracovnom procese, tak som ako mama dospelých detí organizovala občas rodinné stretnutia vo forme návštevy divadiel a koncertov, ale veľká časť môjho času opäť padla na oltár práce. Áno, snažila som sa pomáhať iným, veď  zmysel nášho života spočíva v tom, koľkých ľudí sme ovplyvnili a koľko našej pomoci našlo živnú pôdu. Ale kde ostali moje predsavzatia?

Keď som sa prehrabala vo svojich spomienkových šuflíkoch, tak som tam našla skrytú túžbu naučiť sa hrať na klavíri, lenže sme naň v rodine nikdy nemali dosť peňazí. Tak som sa naučila hrať aspoň na mandolíne, čo ma síce príliš nebavilo, ale aspoň som dostala základné hudobné vzdelanie. Neskôr ma moja fantázia na základe filmov s Louis de Funes priviedla na skrytú túžbu naobedovať sa v nóbl reštaurácii. Z tejto naivnej predstavy sa rozvinulo moje zapálenie pre varenie, takže som aspoň spoľahlivo a vraj chutne tridsať rokov kŕmila všetkých členov domácnosti a priateľov.  A tiež som túžila vyštudovať vysokú školu, čo sa mi nakoniec podarilo s  veľkou časovou okľukou, ale úspešne.

Čo by to však malo byť teraz, keď som prekonala zákerné zdravotné problémy? Bože, veď ja som najmä rada, že ešte žijem! Zatiaľ nevládzem ani lietať a cestovať, ešte zopár mesiacov budem musieť zhlboka dýchať a naberať nevyhnutnú energiu, veď som za tri mesiace schudla 22 kíl. Ale mozog mi chvalabohu pracuje a fantázia tiež. Nech sa páči, tu je môj „funebrácky zoznam":

1.      Úplne sa vyliečiť a optimálne si tak predĺžiť život

2.      Podeliť sa s mojimi liečebno-alternatívnymi skúsenosťami

3.      Let balónom pre moju rodinu (všetci sa toho boja okrem mňa)

4.      Ísť s celou rodinou na spoločnú dovolenku do vlastného domčeka pri južnom mori

5.      S každou spoľahlivou priateľkou prežiť aspoň jeden predĺžený víkend za rok

7.      Návšteva Michelinskej  a mnohých ďalších zaujímavých reštaurácií

8.      Návšteva Paríža,  indonézskeho ostrova Bali, Čínskeho múru a Madagaskaru

10.  Postupne spoznávať Slovensko, ale aj Českú republiku a celý svet

11.  Vydať napísané knižky

Pripomínam, že sú to väčšinou iba  moje sny, ale aspoň polovicu by som ich dokázala pri zlepšenej zdravotnej kondícii naplniť už v krátkom časovom horizonte. Keď má človek cieľ, finančný plán, šťastie a dosť ľudí okolo seba, na ktorých mu záleží, tak sa dá všetko, to mi verte! Dajte si sami pre seba podobné alebo iné mikulášske predsavzatie - ale s úsmevom na tvári. Veď pre dobrú náladu sa vždy oplatí pustiť si fantáziu na prechádzku!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?