Trestuhodný lov na slovenských dôchodcov

Autor: Eva Krajmerová | 15.6.2011 o 14:46 | (upravené 15.6.2011 o 14:53) Karma článku: 6,52 | Prečítané:  644x

Podvodníci  majú všade - a pravdaže aj na Slovensku  väčšinou dosť zvrátenú fantáziu a ich obeťami sú veľmi často starí ľudia. Prečo o tejto téme dumám práve teraz?  Lebo v tejto chvíli ešte netuším, kto sa chce  najnovšie zmocniť majetku našich starkých. Možno sú to obyčajní podvodníčkovia, či novo zorganizovaný gang alebo dokonca  nejaká sekta. Dá sa to vôbec zistiť?

Našim starkým nedávno zatelefonovala na pevnú linku v Trenčíne akási žena a vypytovala sa ich, odkedy sú v dôchodku, kde bývajú, či majú dajaký majetok - lebo im vraj chce v mene ich spoločnosti pomôcť na skutočne profesionálnej úrovni. Za týmto účelom si majú pripraviť vymeriavací dôchodkový dekrét, doklady totožnosti, aký majetok vlastnia (dom, byt, chata, auto a pod.) Po preverení týchto dokumentov im budú kedykoľvek nápomocní - až do ich smrti. Že im o týždeň znova zavolá, lebo toto všetko robí s povolením našej poisťovne. Iba zabudla povedať, ktorej...

Keď si zrátam, na čo všetko už moji rodičia a nebohí svokrovci naleteli, tak by to za posledných dvadsať rokov dokázalo zaplniť neuveriteľný zoznam nepotrebných hlúpostí. Často sme ich vyťahovali  z podvodných zmlúv a finančných záväzkov za masážne prístroje, prikrývky, pozlátené príbory, zaručene overené vitamíny na celý rok za desiatky tisíc korún... Ale častejšie sa nám to nepodarilo, lebo naši starkí si jednoducho vybrali peniaze z vkladných knižiek, skríň a všelijakých skrýš a poplatili kopy všetkého nemožného. Nepomáhalo skoro nikdy žiadne dohováranie - jednoducho sa asi chceli ukázať a popýšiť, že na to všetko majú.

Často premýšľam, prečo takto nebezpečne dôverčivo funguje myseľ starého človeka. Veď môj otec bol celý život zodpovedný a predvídavý pracovník a dodnes si opatruje všetky svoje vyznamenania za obetavosť a vynikajúcu prácu v oblasti personálnej práce. Podobne to bolo aj so svokrovcami. A teraz toto!

Z našej 80-ročnej starkej Libušky sa nám podarilo vytiahnuť i ďalšie podrobnosti vyššieuvedeného podozrivého telefonátu. Hoci sme jej neraz vysvetlili, že pred každým závažným rozhodnutím by sa mala poradiť s najbližšou rodinou, občas prikývne, často ale vzpurne povie, že ona má ešte hlavu stále dobrú. My jej tento názor pravdaže neberieme - ale ako jej vysvetliť, že svojimi unáhlenými a nezmyselnými rozhodnutiami komplikuje život nielen sebe, keď dáva ťažko nasporené peniaze za totálne somariny - všelijakým „obchodníkom". A možno už onedlho nebude mať s naším ockom ani kde bývať a dôchodok jej budú brať podvodníci, lebo im dala na to splnomocnenie. Veď sa chce o ňu ktosi lepšie postarať, ako údajne vlastná rodina...

Babo, raď!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?