Čo dokážu pľúcne chlamýdie

Autor: Eva Krajmerová | 14.1.2011 o 11:32 | (upravené 14.1.2011 o 11:49) Karma článku: 10,96 | Prečítané:  46680x

S pohlavnými chlamýdiami má táto diagnóza spoločnú len časť názvu (chlamydophila pneumoniae). O ich pôsobení na respiračný systém ľudského organizmu sa málokde hovorí či píše - veď to nie je vtáčia či prasacia chrípka... iba čosi podobné, alebo ešte horšie. A čo je najtragickejšie, o pľúcnych chlamýdiách sa mnohí nešťastníci často nedozvedia - lebo hoci majú respiračné problémy, lekári ich jednoducho neotestujú, ale im mylne diagnostikujú virózu, astmu, zápal priedušiek či pľúc. A potom tieto neliečené pľúcne potvory čakajú, kedy bude vhodná príležitosť, aby vám totálne zdecimovali oslabený orgasnizmus. S podobnou pliagou bojujem od Vianoc i ja.

23.12. - deň pred Štedrým večerom ma už pobolievalo celé celé telo, najmä chrbtica mi dávala znamenie, že sa úplne rozsype a tiež  všetky drobné kostičky, ale aj svaly na rukách i nohách. Do toho som začala pokašliavať a naštartovali sa dusivé respiračné problémy, na ktoré zaberalo každú chvíľu niečo iné. Myslela som, že ide o dajaký nový druh virózy. Skúsila som doslova všetko z alternatívnej medicíny, trocha to pomohlo, ale vedela som, že to chce zrejme inú formu liečby. Lenže boli dlhé-predlhé sviatky.

25.12. som prvý raz cítila, že cvalom zo mňa odchádzajú posledné zvyšky energie. Bolo mi tak biedne, ako už dávno nie. Keby som si v tú chvíľu nebola tvrdohlavo zaumienila, že ešte chcem žiť, neviem-neviem. Zabralo asi z každého niečo: chlorella, MMS, ale aj kuzu s paralenom - a litre všelijakých čajov s medom a zázvorom. A milosrdná tabletka na spanie.

29.12. sa situácia zopakovala, hoci niekoľko dní som sa cítila trochu lepšie. Nastúpili mnohonásobne horšie respiračné problémy  a v noci som sa obávala, že si azda budem musieť podrezať krk, aby som konečne vládala dýchať - natoľko zapálený a opuchnutý som ho mala. Priedušky mi sipeli ako parná lokomotíva, utrápené pľúca od kašľa boleli ako čert,  pulz mi nepravidelne vynechával, hlava sa mi točila a začali sa mi po tele vytvárať všelijaké fľaky a vyrážkové pásy, ako pri osýpkach alebo pásovom opare, pridali sa afty v puse - a boleli priam hrozne;   po 3 dňoch mi však nečakane všetky pupienky zmizli. Ale aj toto sú príznaky pľúcnych chlamýdií.

3. januára ma odviezol manžel konečne k obvoďáčke, tá ma starostlivo vyšetrila a na moje požiadanie mi vzala vzorku krvi na pľúcne chlamýdie (pretože túto diagnózu mala moja dcéra i kamarátka, s ktorou som bývala dva týždne ešte v máji minulého roka v Číne). Nasadila mi  antibiotiká, vraj na obojstranný zápaľ pľúc - ale po pravde úple iné antibiotiká, než aké sa majú dávať na pľúcne chlamýdie - lebo ešte nemali  - už druhé výsledky testov.

Nedalo mi neopýtať sa: „Ale veď ste mi naberali testy na chlamýdie pred troma mesiacmi, keď som mala ísť na operáciu s prstom - a vtedy ste tam nič nenašli?" vyzvedala  som u sestričky. Vraj nie - ale výsledky testov mi pravdaže neukázali a zrejme si ich nedopatrením vôbec nevšimli.

Za týždeň sa mi stav mierne zlepšil, ale potom sa zo dňa na deň prepadol až kdesi na dno žumpy - mala som znova zimnicu, kašľala som a pritom zvracala, nevládala som jesť, len som sa plazila medzi záchodom a posteľou. Cesta pod sprchu mi pripadala ako výstup na Rysy! Moje telíčko bolo  znova úplne zdecimované. Spásonosne som zmobilizovala vlastnú  myseľ a určila si jediný cieľ - prežiť. Všetci okolo mňa naliehali - choď ležať do nemocnice... ale ja som sa špitála obávala ako čert kríža (pred dvoma rokmi mi tam umrela svokra - a nemusela). Tak som živorila doma.

11. januára - hurá, prišli výsledky na pľúcne chlamýdie! Pred 3 nevšimnutými mesiacmi som mala ich hodnotu 9, ale keďže ma na ne nikto neliečil, vyskočili teraz na 9,8 a spravili mi v organizme nenormálny zdravotný blázninec (dcéru začali liečiť už pri hodnote 2,3 ešte v septembri a dodnes má problémy).

Pani doktorka dobre vedela, že toto sa nemalo stať. Rýchlo mi dala nové antibiotiká, ešte rýchlejšie mi pripisovala imunoglobulíny a všetko možné, len aby som jej neumrela pred očami.

Dnes, po troch dňoch užívania cielených antibiotík mi je trošku lepšie. Pijem veľa čajov, ležím, driemem a mesiac musím užívať antibiotiká na pľúcne chlamýdie. Potom mesiac  s antibiotikami pauza, opäť testy - a keď sa znova objavia chlamýdie, liečba bude pokračovať.... aj pol roka.

Miesto záveru

Pre zaujímavosť: z dýchacích ciest sa pľúcne chlamýdie šíria do ďalších častí tela vrátane svalov, mozgu a nervových buniek, a predovšetkým ničia imunitný systém. Preto sa chlamýdiová nákaza môže prejaviť ako zápaľ pľúc, astma, Alzheimerova choroba či dokonca roztrúsená skleróza. Nie je ľahké ich diagnostikovať, až po špeciálnych testoch. A môže sa k nim pridať aj zmutovaný čierny kašeľ i pľúcna mykóza. Fuj!

Chlamýdie sa správajú odlišne od ostatných baktérii. Sú také malé, že boli mylne považované za vírusy. Infikujú bunky znútra, parazitujú na nich a okrádajú ich o energiu, ktorú potom používajú k vlastnému množeniu. Bežná liečba antibiotikami na ne nestačí, pretože tá hubí iba jednu z ich troch životných fáz. Príznaky tak síce miznú, ale len dočasne, a infekcie sa znovu objavia, akonáhle  tieto beštie prejdú do ďalšej fázy. Preto je nutné zvoliť správnu kombináciu antibiotík, aby došlo k vyhubeniu všetkých baktérií. A keďže ide o kvapôčkovú infekciu, príliš by pacienti s touto diagnózou aspoň do konca prvej fázy liečby nemali chodiť medzi ľudí. A dodržiavať  musia prísnu hygienu.

Teraz sa možno niekomu zdá, že fungujem ako dajaká osvetová informátorka. Toto všetko by ale mali vedieť obyvatelia celej našej krajiny - to je môj názor. Aby už  zajtra  pre  mnohých z nás nebolo neskoro.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.


Už ste čítali?